خانه / حیات وحش / اخبار حیات وحش / اظهارات ابتکار در هشتمین جلسه شورای اداری
اظهارات ابتکار

اظهارات ابتکار در هشتمین جلسه شورای اداری

اظهارات ابتکار در هشتمین جلسه شورای اداری

اظهارات ابتکار در مورد جاده پارک ملی گلستان ، جزیره آشوراده ، مرگ پلنگ ها و …

اظهارات ابتکار در مورد جاده پارک ملی گلستان ، جزیره آشوراده ، مرگ پلنگ ها و …

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، معصومه ابتکار در جریان سفر یکروزه خود به استان گلستان پیش از ظهر روز پنجشنبه در هشتمین جلسه شورای اداری در استانداری گلستان اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در برنامه‎های دولت تدبیر و امید از طرف آقای دکتر روحانی ارائه شد توجه به موضوع محیط زیست بوده است.

ابتکار ادامه داد: از ۱۱ برنامه‎ای که آقای رئیس جمهور به مجلس ارائه کرد یک برنامه در خصوص توجه به محیط زیست و اهمیت این موضوع بود که نشان‎دهنده تدبیر واقعی این دولت است.

ابتکار افزود: یکی از نکاتی که همه دستگاه‎های اجرایی و تمامی اقشار مختلف باید به آن توجه کنند این است که باید توسعه در کشور بر مبنای ظرفیت‎های کشور و توجه به محیط زیست باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: یکی از تفکراتی که در حوزه توسعه کشور می‎تواند وجود داشته باشد این است که به صورت بولدزروار به جلو نرویم و چرخ توسعه را به گونه‎ای حرکت ندهیم که پس از عبور از مسیر برگردیم و نگاهی به عقب داشته باشیم و به فکر جبران وارد کردن برخی خسارت‎ها باشیم.

ابتکار گفت: اما امروز دنیا به این نتیجه رسیده که این نگاه جوابگو نخواهد بود و نگاه مناسبی به توسعه یک جامعه نیست.

توسعه و حفظ محیط زیست در کنار یکدیگر

وی با اشاره به اهمیت محیط زیست و نعمت‎های خدا در کشور تاکید کرد: در دین ما بر حفظ سرمایه‎های خدادادی و نعمت‎های الهی تاکید شده و قانون طبیعت و تاکید پروردگار حفظ این منابع است و اگر بر این قانون استوار نباشیم و این نعمت‎ها را حفظ نکنیم بلایای طبیعی نازل خواهد شد و این نعمت‎ها از بین خواهد رفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: موضوع اصلی در تمام این زمینه‎ها این است که توسعه و حفظ محیط زیست باید پا به پای همدیگر پیش بروند.

ابتکار تاکید کرد: کار در عرصه محیط زیست یک کار برنامه‎ای است و اگر قرار است توسعه‎ای در کشور اتفاق بیافتد باید محیط زیست این توسعه را مدیریت کند.

معاون رییس جمهور افزود: متاسفانه ما در مصرف انرژی و منابع دچار یک مشکل بزرگ هستیم و در حال حاضر آمارها نشان می‎دهد که ۳٫۶ دهم بیشتر از ظرفیت طبیعت کشور ما در حال بهره‎برداری است.

ابتکار بیان کرد: مصرف انرژی ما در حال حاضر پنج برابر جهان است و حتی اگر سه ایران دیگر هم داشته باشیم بازهم در این عرصه در سراشیبی قرار داریم و علت آن هم این است که در این سال‎ها به محیط زیست توجه کمتری شده است.

در ۱۰ سال ۶۰ پله در رتبه جهانی سقوط کردیم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: طی ۱۰ سال گذشته متاسفانه در رده‎بندی دنیا در حفظ و نگهداری محیط زیست کشور ما ۶۰ پله سقوط داشته است و شاخص‎های ملی ما نیز نشان می‎دهد که کشور در این عرصه در شرایط خوبی قرار ندارد و در حال حاضر نیازمند یک رویکرد اساسی برای بهبود وضعیت محیط زیست در کشور هستیم.

ابتکار متذکر شد: اما تمام این آمارها و مسائلی که بیان شد به این معنی نیست که توسعه در کشور متوقف شود زیرا ما باید رشد اقتصادی داشته باشیم اما لازم است حفظ محیط زیست را در کنار توسعه به صورت سختگیرانه‎تری دنبال کنیم.

وی ادامه داد: باید چرخ توسعه در کشور را به صورتی بچرخانیم که کمترین آسیب ممکن به محیط زیست که یک نعمت الهی است داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اضافه کرد: خوشبختانه استان گلستان از برخی موارد و زوایا وضعیت بهتری را نسبت به استان‎های دیگر کشور دارد؛ برای مثال تخریب جنگل در استان گلستان وجود داشته اما هنوز جنگل‎های خوبی در این منطقه وجود دارد که می‎توان با یک مدیریت صحیح برای بهبود این مناطق تلاش کرد.

ابتکار با اشاره به جزیره آشوراده گفت: جزیره آشوراده یک منطقه بسیار شکننده‎ای است و اینکه بخواهد در آنجا ساخت‎و‎سازهای گسترده صورت بگیرد امکان‎پذیر نیست اما می‎توان با یک طرح مدیریت شده و صحیح با کمترین آسیب ممکن یک توسعه چشمگیر را در این منطقه داشته باشیم.

وی افزود: ما معتقد نیستیم که فعالیت های اقتصادی باید متوقف شود بلکه رشد اقتصادی باید با روش های سخت گیرانه تر همراه با محیط زیست همراه شود و در کنار مطالعات فنی که برای اجرای طرح ها انجام می شود مطالعات زیست محیطی هم به طور جدی دنبال شود.

۳٫۶ درصد بیشتر از ظرفیت های طبیعی کشور بهره برداری می شود

ابتکار با بیان این مطلب عنوان داشت: در حال حاضر در کشور ما  ۳٫۶ دهم درصد بیشتر از ظرفیت های طبیعی استفاده می کنند که اگر با این الگو پیش برویم محیط زیست کشور روز به روز بیشتر نابود می شود.

وی  ادامه داد: همچنین هم اکنون مصرف انرژی در کشور پنج برابر کشورهای دیگر است و در زمینه تخریب منابع آبی و رودخانه ها در رده های اول دنیا هستیم.

ابتکار تصریح کرد: اگر توسعه ای قرار است اتفاق بیفتد باید بتوانیم به درستی آن را مدیریت کنیم و همچنین اگر برنامه ریزی برای کشور انجام می شود بایستی این برنامه ریزی با ظرفیت ها و قوانین محیط زیستی هماهنگ باشد.

رئیس سازمان محیط زیست کشور با بیان این مطلب که شورای عالی محیط زیست بعد از هفت سال تعطیلی امسال توسط ریاست جمهوری احیا شد، یادآور شد: در این شورا باید بررسی کنیم که در کجا قرار داریم و بر همین اساس به جلو برویم.

وی با اشاره به اینکه موضوع مصرف بهینه انژی باید به طور جدی در بین ادارت دولتی کلید بخورد، ابراز داشت: امیدوارم استان گلستان جزء اولین استان هایی باشد که در این زمینه بتواند الگوی دیگر استان ها قرار بگیرد.

ابتکار اضافه کرد: باید تلاش کنیم تا مصرف انرژی را در ادارات و نهادهای دولتی، در ساختمان ها و خودروها به خوبی اجرایی کنیم و مدیریتی را با نام مدیریت سبز در کشور توسعه دهیم و همچنین در کنار این به مدیریت منابع آب نیز بپردازیم.

ایران بین ۱٫۵ تا ۳ درجه گرمتر شده است

وی با بیان اینکه ایران هفتمین تولید کنندگان گازهای گلخانه ای در جهان است، عنوان داشت: این امر باعث شده است تا کشور در طی سالهای اخیر حدود ۱٫۵ تا ۳ درجه گرمتر شود و این امر باعث تبخیر بیشتر و تغییر الگوهای اقلیمی در کشور خواهد شد.

۱۰۰۰ قلاده پلنگ

معاون رییس جمهور با بیان اینکه در طی دو ماه گذشته حدود ۶ پلنگ کشته شده اند، اظهار داشت: نزدیک ۱۰۰۰ قلاده پلنگ در کشور بیشتر نمانده است که باید به این موضوع که این حیوانات جز میراث طبیعی ما است توجه جدی داشه باشیم .

جاده پارک ملی گلستان مسیر گردشکری می شود

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: جاده کنونی پارک ملی گلستان که در حال حاضر به عنوان جاده بین راهی برای سفرها مورد استفاده قرار می گیرد قرار است به زودی به عنوان جاده گردشگری انتخاب شود.

معصومه ابتکار گفت: مصوبه خروج این جاده از پارک در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی تصویب شده است اما متاسفانه بعدها به این موضوع توجه نشد و کار نیمه تمام ماند. این جاده می تواند مایه تحول برای استان در حوزه گردشگری باشد و همچنین راه بسیار خوبی برای نجات پارک ملی گلستان است.

ابتکار بیان داشت: امیدواریم با راه اندازی صندوق ملی محیط زیست ایران در مجلس شورای اسلامی بتوانم از طرح های اینچنینی که باعث حفظ منابع زیست محیطی ما می شود حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه استان گلستان نسبت به استان های دیگر وضعیت بهتری را دارد، خاطرنشان ساخت: در استان گلستان مشکلات زیادی در حوزه محیط زیست وجود دارد ولی خوشبختانه هنوز منابع طبیعی خدادادی زیادی وجود دارد که می توانیم با اجرای طرح های حفاظت از جنگل ها در کنار استفاده از مواهب گردشگری، مردم نیز بتوانند بهره برداری های مناسبی را انجام دهند.

جزیره آشوراده می تواند منطقه گردشگری مناسبی برای استان باشد

معاون رییس جمهور با بیان اینکه مناطق زیادی از جمله جزیره آشوراده در استان برای توسعه گردشگری وجود دارد که باید به آنها توجه شود، عنوان داشت: آشوراده به دلیل شکننده بودن آن باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد که ساخت و ساز سازه ای در آن با احتیاط بیشتری انجام شود.

وی افزود: آشوراده منطقه گردشگری بسیار مناسبی را برای استان به وجود خواهد آورد که بدون شک باعث ایجاد توسعه پایدار خواهد شد.

ابتکار با اشاره به حوزه پسماند تصریح داشت: مدیریت پسماند در استان گلستان نسبت به دیگر استان های شمالی از وضعیت بهتری برخوردار است اما هنوز در برخی از جاها مخصوصا در حوزه روستایی عقب است که نیازمند توجه بیشتر است.

وی با بیان اینکه با توسعه راه آهن در استان گلستان موافقیم، ادامه داد: راه آهن به عنوان حمل و نقل سبز به شمار می رود و البته در کنار توسعه این موضوع باید به مسائل زیست محیطی نیز توجه شود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به موضوع تالاب ها افزود: تالاب ها از جاذبه های گردشگری محسوب می شود که باید برای آنها طرح های خوبی را اجرا کنیم و امکان یابی مناسب برای آن باید انجام شود و همچنین تمامی ملاحظات زیست محیطی نیز باید رعایت شود.

وی در پایان تصریح کرد: سند آمایش و توسعه محیط زیست می تواند کمک کننده باشد تا شرایط و ضوابط زیست محیطی در همه بخش های عملیاتی بهتر رعایت شود.

تعطیلی شورای عالی محیط زیست به استفاده بیش از ظرفیت محیط زیست منجر شد

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اشاره به تعطیلی شورای عالی محیط زیست گفت: این تعطیلی به استفاده و برداشت سه و شش دهم برابر بیش تر از ظرفیت محیط زیست ایران منجر شده است.

ˈمعصومه ابتکارˈ افزود: در کشور ما تخریب، فرسایش خاک و برداشت بی رویه از رودخانه ها صورت گرفته و در انرژی نیز مصرف ما پنج برابر کشورهای خارجی است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: مردم باید به این مسئله توجه کنند زیرا در نظامی دینی زندگی می کنیم که بر استفاده صحیح از ظرفیت های طبیعی تأکید شده و باید با تدبیر و امید مشکلات را از پیش رو برداریم.

وی با اشاره به این که زیستگاه های حیات وحش چرخه زیستی ماست گفت: در استان گلستان تخریب جنگل به وفور دیده می شود و باید فکری به حال این وضعیت کرد.

وی ادامه داد: استفاده از طرح های حفاظت جنگل، تشکیل تعاونی های محلی و جذب گردشگر با رعایت ضوابط محیط زیست می تواند تأثیر بسزایی در توسعه استان داشته باشد و اگر این طرح ها اجرا نشود با توجه به شکننده بودن منطقه، تخریب محیط زیست را شاهد خواهیم بود.

وی به اجرای طرح گردشگری در گلستان اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح باید مشاور دولتی وجود داشته باشد و همه عوامل مانند آلودگی ها، پسماند، خشکسالی و توسعه پایدار در نظر گرفته شود.

ابتکار با اشاره به این که امروزه مدارس بزرگ ترین تولیدکننده ضایعات کاغذی در کشور هستند، افزود: باید مدیریت استفاده از کاغذ در دولت فراهم شود و آموزش استفاده از پسماندهای کاغذ به دانش آموزان داده شود.

اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده با رعایت الزامات محیط زیست

استاندار گلستان نیز در این جلسه با اشاره به رخ دادن برخی از بلایای طبیعی در استان گلستان تصریح کرد: در سال‎های گذشته شاهد بوده‎ایم که سیلاب‎هایی به وقوع پیوست و برخی بلایای دیگر بر منابع طبیعی ما نازل شد که بسیاری از درختان و حوزه محیط زیست را از بین برد.

صادقلو گفت: در این اتفاق‎ها علاوه بر اینکه به محیط زیست ما آسیب رسید اما اقدام خاصی با فوریت برای برطرف کردن و به نوعی بهبود آن انجام نگرفت.

وی افزود:‎ متاسفانه بخشی دیگر از آسیب‎هایی که در جنگل‎های ما در حال رخ دادن است وجود انواع آفت‎ها در دل درختان این استان است که باعث شده درختان ما به طور طبیعی در حال مردن هستند.

استاندار گلستان با اشاره به اهمیت جزیره آشوراده در استان گلستان و ارزش این جزیره برای توسعه گردشگری، از آغاز یک طرح مطالعاتی دولتی برای توسعه این جزیره خبر داد.

صادقلو اظهار داشت: با برگزاری جلسات و پیگیری‎های مختلفی که به عمل آمد مقرر شد برای توسعه این جزیره یک شرکت مشاور با نظارت سازمان گردشگری و حوزه گردشگری انتخاب شود و این شرکت با رعایت الزامات محیط زیست ظرف شش ماه با تامین بودجه مناسب از سوی ریاست جمهوری با هدف گردشگری موضوع را مطالعه و جانمایی کند.

وی در پایان ابراز داشت: این طرح به این دلیل است که اگر فردا سرمایه‎گذاری برای توسعه این جزیره به استان آورده شد، به مسیر محیط زیست و منابع طبیعی کشیده نشود و در دل این طرح جامع تمامی مسائل دیده و رعایت شود و یک طرح توسعه‎ای برای جزیره آشوراده در آینده نزدیک شکل بگیرد و اجرا شود.

طرفداران محیط زیست ایران

درباره‌ی Admin

همچنین ببینید

ساعت زمین - طرفداران محیط زیست

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند رئیس ستاد محیط زیست و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.