آخرین خبرها

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نخستین پارک حیات وحش خصوصی

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نخستین پارک حیات وحش خصوصی کشور در نیشابور و دیدار با محیط بانان منطقه

IMG_7848

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دومین روز از سال نو با حضور در روستای زیبای دیزباد بالا ، از نخستین پارک حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی خصوصی کشور بازدید کرد و سپس در نشستی صمیمانه با محیط بانان پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور به گفتگو نشست.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست شهرستان نیشابور ، در این سفر یکروزه دکتر معصومه ابتکار  در میان استقبال گرم اعضای شورای اسلامی و اهالی روستای زیبای دیزباد بالا وارد این روستای گردشگری شد و از اقدامات شورای اسلامی و اهالی روستا در زمینه حفاظت محیط زیست از قبیل تشکیل اولین یگان  مردمی حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی کشور ؛ اقدامات گسترده  ترویجی و آموزشی انجام شده در زمینه محیط زیست و بازیافت ؛  حفظ وتوسعه فضای سبز روستا ؛ احداث برج کبوتر خانه و … بازدید کرد .

معاون رییس جمهور سپس در نشستی صمیمانه با اعضای شورای مشورتی؛ دهیار ؛ اعضای شورای اسلامی و جمعی از اهالی روستا، اقدامات انجام شده در زمینه حفاظت محیط زیست روستا را ارزنده و مصداق بارزجلب مشارکتهای مردمی و جوامع محلی در حفظ مناطق حفاظت شده در این شهرستان دانست و آنرا بی نظیر توصیف کرد.

ابتکار با اشاه به نامگذاری امسال به نام سال همدلی و همزبانی دولت و ملت ، بهترین راهکار در جهت حفاظت از تنوع زیستی و میراث طبیعی کشور را حضور موثر مردم و بخش خصوصی در این زمینه برشمرد. 

 گفتنی است، روستای دیزباد بالا در ضلع جنوب شرقی منطقه حفاظت شده بینالود واقع شده و از لحاظ ارتفاع  بالاترین روستای نیشابور در رشته کوه زیبای بینالود است و نخستین روستای دارای اهالی با سواد کامل کشور محسوب می شود و بهترین گیلاس اورکانیک جهان در این روستا تولید و به کشور های مختلف جهان صادر می شود .

بنابراین گزارش، رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سفر به روستای گردشگری دیزباد بالا با وجود بارش باران در نخستین پارک حیات وحش خصوصی کشور حضور یافت  و به اتفاق مظفری فرماندار نیشابور  از نزدیک اقدامات انجام شده در این پارک حیات وحش و موزه تاریخ طبیعی خصوصی را بازدید کرد و درباره راهکار های توسعه و رونق این پارک حیات وحش منطقه بحث و تبادل نظر کرد .

وی سپس طی نشستی صمیمانه با مردانی از جنس غیرت و شرف ؛ محیط بان پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور از زبان محیط بانان از سختی ها و کمبودها در راه حفاظت از آیات الهی سخن ها شنید  . ابن محیط بانان متعهد شدند علیرغم همه کمبود ها و مشکلات تا پای جان از طبیعت و تنوع زیستی کهن شهر تاریخی و فرهنگی نیشابور حفاظت کنند . 

دکتر ابتکار و خانواده سپس از منطقه امن پناهگاه حیات وحش حیدری بازدید و از نزدیک با تنوع زیستی بی نظیر این پناهگاه حیات وحش که زیستگاه بهترین نژاد  خالص قوچ  و میش اوریال جهان است، آشنا شدند. مشاهده گله های بزرگ قوچ و میش اوریال خانم دکتر ابتکار و همراهان را به وجدآورده بود .

دکتر معصومه ابتکار سپس در میان بدرقه گرم حافظان راستین تنوع زیستی شهر علم و ادب شهر قلمدانهای مرصع و فیروزه ، عازم مشهد مقدس شد . 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*