خانه / اخبار محیط زیستی / با بهره‌گیری از تجربیات جهانی دریاچه ارومیه را نجات می‌دهیم

با بهره‌گیری از تجربیات جهانی دریاچه ارومیه را نجات می‌دهیم

نشست خبری ابتکار در تبریز:

با بهره‌گیری از تجربیات جهانی دریاچه ارومیه را نجات می‌دهیم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با بهره گیری از توان علمی و تجربه جهانی دریاچه ارومیه را نجات می دهیم.

با بهره‌گیری از تجربیات جهانی دریاچه ارومیه را نجات می‌دهیم

عاون رئیس جمهور استفاده از توان علمی دانشمندان داخل و خارج از کشور را در احیای دریاچه ارومیه ضروری دانست و گفت: با بهره گیری از توان علمی و تجربه جهانی دریاچه ارومیه را نجات می دهیم.
به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، معصومه ابتکار در جمع خبرنگاران در تبریز اظهار کرد: اراده دولت احیای دریاچه ارومیه است و در این خصوص سیاست‌های منسجمی را دنبال می کنیم.
وی ادامه داد: دولت از توان علمی دانشمندان دیگر کشور های دنیا از جمله آلمان، انگلیس و ژاپن استفاده کرده است و از پتانسیلهای تمام صاحب‌نظران این عرصه به عنوان مشاور استفاده خواهد شد.
وی گفت: در داخل کشور تمامی دستگاه‌های اجرایی باید با رویه مشخص و برنامه‌ریزی‌شده ای در جهت این اقدام مهم در کنار یکدیگر باشند.
ابتکار خواستار ایجاد اتاق فکرهای مردم نهاد در خصوص موضوع احیای دریاچه ارومیه شد و گفت: حضور و مشارکت مردم در بحث‌های زیست محیطی می‌تواند راهگشای بسیاری از موضوعات زیست محیطی بخصوص ارتقاء فرهنگ‌سازی باشد.
معاون رئیس جمهوری در پاسخ به انتقال آب از دیگر حوزه‌ها از جمله ارس به دریاچه ارومیه گفت: این سازمان بدون ارزیابی‌های تخصصی زیست محیطی انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه را تایید نخواهد کرد و تا به امروز تحقیق قابل قبولی در این خصوص عرضه نشده است.
وی میانگذر دریاچه ارومیه را یکی از متهمان اصلی وضعیت فعلی این دریاچه دانست و گفت: ملاحظات اولیه در خصوص این میانگذر هرچه سریعتر باید انجام شود.
ابتکار ادامه داد: وضعیت دریاچه ارومیه بسیار پیچیده است و نباید معادلات زیستی را با معادلات ریاضی یکسان بدانیم چرا که وضعیت برخی از ابعاد دریاچه ناشناخته است.
معاون رئیس جمهور تدوین حق آبه دریاچه ارومیه را از اولویت‌های احیای این دریاچه در برهه فعلی عنوان کرد و گفت: این حق آبه هرچه سریع تر باید از پشت سدها به دریاچه انتقال یابد.
وی با اشاره آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور از جمله تبریز گفت: سیاست‌های غلط دولت گذشته در کیفیت سوخت عرضه شده بخشی از این مشکلات را دامن زده است من نیز با مذاکرات و جلسات بسیاری که با بخش‌های مختلف وزارت نفت داشتیم قرار شد استانداردها در این فرایند ارتقاء پیدا کند و اجرای دقیق کیفیت سوخت براساس استاندارد یورو ۴ اجرایی شود.
ابتکار به طرح موضوع ادغام سازمان منابع طبیعی و محیط زیست از سوی برخی نمایندگان مجلس نیز اشاره کرد و گفت: این طرح در ذات خود به دنبال تضعیف جایگاه سازمان حفاظت محیط زیست است و بدون شک اکثریت نمایندگان مجلس با این موضوع مخالفت خواهند داشت ولی در هر صورت ما مطیع تصمیم مجلس هستیم.

درباره‌ی Gazella

همچنین ببینید

ساعت زمین - طرفداران محیط زیست

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند رئیس ستاد محیط زیست و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.