خانه / اخبار محیط زیستی / تلاش محقق ایرانی برای مقابله با آفت محصولات جالیزی

تلاش محقق ایرانی برای مقابله با آفت محصولات جالیزی

استفاده بی رویه و بدون نظارت دقیق از آفت کش ها در بسیاری موارد موجب مقاوم شدن آفت به آفت کش ها می شود.
وی افزود: یکی از آفات مهمی که در جالیز وجود دارد شته جالیز است که سالانه خسارات زیادی به محصولات جالیزی مانند خیار و گوجه فرنگی وارد می کند.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: آفت کش هایی که برای مقابله با آفت شته جالیز استفاده می شوند از نوع ارگانوفسفره و کاربامات ها است که گاهی بدون مدیریت مناسب مصرف می شوند و در برخی موارد موجب مقاوم شدن آفت در مقابل این آفت کش ها می شوند.

وی افزود: برای تشخیص مقاوم شدن آفت در مقابل آفت کش از روش بیوشیمیایی استفاده کردیم، در این روش یک سری آنزیم هایی که درون شته جالیز وجود دارند که یکی از آنها با نام استرازی است، مورد بررسی قرار گرفت. فرآورده توضیح داد: در آفت شته جالیز چند آنزیم وجود دارد که وظیفه آنها از بین بردن مواد سمی است که بر اثر آفت کش وارد آفت می شود، در این مطالعه مشخص شد اگر فعالیت این آنزیم ها از حد طبیعی بیشتر باشد نشاندهنده این است که آفت در حال مقاوم شدن در مقابل آفت کش است که در این صورت دیگر نباید از آن نوع آفت کش در ان منطقه یا گلخانه استفاده شود.
وی گفت: تحقیقات بر روی آفت شته جالیز نشان داد که فعالیت غیر طبیعی آنزیم استرازی نشاندهنده مقاوم شدن شته جالیز در برابر آفت کش است، بنابراین می توان برای مقابله با این آفت از آفت کش های دیگری استفاده کرد.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور اظهار داشت: این تحقیقات در مراحل اولیه قرار دارد و بهتر است این تحقیقات بر روی تمام آفت ها انجام شود.
آفت شته جالیز به ویژه در مناطق جنوبی و جنوب شرقی صدمه و زیان شدیدی به جالیز کاری ها وارد می کند.شته ها به گیاهانی مانند خیار، فلفل، بادام زمینی و حتی علف های هرز نیز صدمه وارد می کنند.

شته ماده بدون بال و رنگ هایی مانند زرد مایل به سبز یا قهوه ای تیره دارد. طول بدن شته ماده بدون بال ۲۵/۱-۱/۲ میلیمتر است و شکل آن بیضوی است. طول بدن شته های بال دار قدری کوچکتر وحدود ۲/۱-۹/۱ میلیمتر است. رنگ لارو شته ها زرد یا سبز است.
شته زمستان را معمولا به صورت لارو یا تخم بر روی برگ علف های هرز می گذرانند ولی در بعضی از مناطق زمستان را به صورت حشره کامل به سر می برند. شته ها پس از گذراندن زمستان غالبا از شیره نباتی و علف های هرز تغذیه کرده و پس از آن روی نباتات تحت کشت منتقل می شوند. شته فقط به روش پارتنورژنز(بدون جفت گیری با نر) تولید نسل می کند و زنده زا است.

درباره‌ی Galaxy

همچنین ببینید

ساعت زمین - طرفداران محیط زیست

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند رئیس ستاد محیط زیست و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.