خانه / اخبار محیط زیستی / جنگل های سمنان درگیرآفتی به نام ارس واش شدند

جنگل های سمنان درگیرآفتی به نام ارس واش شدند

جنگل های سمنان درگیرآفتی به نام ارس واش شدند


 رییس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، با اذعان به اینکه «اُرس واش» به جان تنها گونه مقاوم جنگل های استان سمنان افتاده است، تصریح کرد: همه جنگل‌های استان سمنان در معرض خطرند.

به گزارش سبزپرس، «بهزاد گلابیان» گفت: همه جنگل‌های استان تا حدودی در معرض خطر قرار دارند اما با توجه به کمبود بارش باران، درختان ارس که تنها گونه مقاوم جنگلی استان سمنان هستند از لحاظ فیزیولوژیکی ضعیف و درگیر آفتی به نام «اُرس واش» شدند که این انگل باعث خشک‌شدن این درخت‌ها و از بین رفتن آنها می‌شود.

وی گفت: شش ذخیره‌گاه جنگلی به مساحت یک هزار و ۱۳۳ هکتار در استان وجود دارد که پنج ذخیره‌گاه آن مربوط به جنگل‌های ارس و یک ذخیره‌گاه آن نیز جنگل‌های بلوط اوری تشکیل می‌دهد.

وی افزود: کل مساحت جنگل‌های استان ۳۵۲ هزار هکتار است که بالغ بر ۵۸ هزار هکتار آن را جنگل‌های خزری تشکیل داده و مابقی جنگل‌های ایران تورانی هستند.

رییس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: جنگل‌های خزری مهمترین جنگل‌های استان هستند که عمده آنها در شهرستان‌های مهدیشهر، دامغان، شاهرود و میامی وجود دارند.

این کارشناس ارشد جنگلداری ادامه داد: دامنه جنوبی البرز از گرمسار تا میامی را نیز جنگل‌های ارس در برگرفته که تراکم آن در شهرستان‌های مهدیشهر، دامغان و شاهرود بیشتر از سایر مناطق است.

رییس اداره جنگلکاری و جنگلداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان در همین راستا افزود: برای مبارزه با این انگل، مبارزات مکانیکی مختلفی در برخی جنگل‌های استان انجام شده، اما از آنجا که سطح آلودگی‌ها در این جنگل‌ها گسترش زیادی یافته، از سازمان تحقیقات کشاورزی استان درخواست کمک کردیم تا روش‌های مبارزات بیولوژیک با این انگل را معرفی کنند.

وی همچنین در خصوص جایگاه و ارزش جنگل‌های استان از لحاظ تولید چوب و محصولات فرعی گفت: در جنگل‌های استان به هیچ عنوان بهره‌برداری چوب صورت نمی‌گیرد و همه جنگل‌های استان حفاظتی بوده و عمدتاً نقش اکولوژیکی در حفظ خاک و زیستگاه را به عهده دارند.

گلابیان خاطرنشان کرد: محصولات فرعی نظیر میوه‌های جنگلی ازگیل، ولیک و… عمدتا مورد استفاده افراد محلی و روستاییان استان قرار می‌گیرد.

درباره‌ی Gazella

همچنین ببینید

ساعت زمین - طرفداران محیط زیست

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند رئیس ستاد محیط زیست و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.