آخرین خبرها

حفاری نفتی در مناطقِ میراث طبیعی جهان انجام نمی‌شود

کمپانی نفتی «توتال» تاکید کرد

حفاری نفتی در مناطقِ میراث طبیعی جهان انجام نمی‌شود

کمپانی «توتال» متعهد شده که هیچ‌گونه حفاری نفتی را در مناطق تحت عنوان «میراث طبیعی یونسکو» انجام نخواهد داد.
http://young-environmentalists.ir

سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد: کمپانی «توتال» فرانسه به عنوان یکی از بزرگترین کمپانی‌های نفت و گاز جهان متعهد شده که هیچ‌گونه حفاری نفتی را در مناطق تحت عنوان «میراث طبیعی یونسکو» انجام نخواهد داد.
در گزارش این سازمان آمده است: این غول بزرگ انرژی جهان با ارسال نامه‌ای این خبر را تایید کرد که در هیچ یک از بالغ بر ۲۰۰ منطقه عضو میراث طبیعی جهان اقدام به حفاری و استخراج نفت و گاز نخواهد کرد.
«جولیا مارتن لیفوره»، دبیرکل اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) نیز می‌گوید: این تعهد کمپانی توتال به وضوح نشان می‌دهد فعالیت در مناطق میراث طبیعی جهان در میان گزینه‌های شرکت‌های متعهد استخراجی نفت و گاز جایی ندارد. این مسئله ما را امیدوار می‌کند که کمپانی‌های نفت و گاز و معدن‌ در آینده به طور کلی از مسئولیت خود در قبال حفاظت از مناطق بسیار باارزش و غیرقابل جایگزینی در کره زمین آگاه خواهند شد.
بنابر این گزارش که به نقل از پایگاه اینترنتی «مونگابی»، منتشر شده است، به دلیل سهولت در دسترسی به سوخت‌های فسیلی، روز به روز بر کمپانی‌هایی که در مناطق حفاظت‌شده به اکتشاف نفت و گاز اقدام می‌کنند، افزوده می‌شود. به عنوان مثال شرکت بین‌المللی «سوکو اینترنشنال» عملیات تحقیقاتی – اکتشافی را در پارک ملی «ویرونگا» واقع در جمهوری دموکراتیک کنگو برعهده دارد. از سوی دیگر شرکت نفتی آرژانتینی «پلاس پترول» نیز به انجام عملیات اکتشافی در منطقه حایل پارک ملی «مانو» در پرو مشغول است. جالب اینجاست که هر دو پارک ملی «ویرونگا» و «مانو» جزو میراث طبیعی جهان محسوب می‌شوند.
در واقع اطلاعات اخذ شده در سال ۲۰۱۱ میلادی نشان می‌دهد که یک چهارم میراث طبیعی آفریقا از سوی کمپانی‌های نفت و گاز یا معدن تهدید می‌شود. چنین بهره‌برداری‌هایی از این مناطق سبب بازپس‌گیری عنوان میراث طبیعی از این مناطق می‌شود. به عنوان مثال، سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از اینکه کشور عمان با هدف توسعه صنایع نفت و گاز و استخراج نفت، وسعت منطقه حفاظت‌شده «اوریکس» را کاهش داد، عنوان «میراث طبیعی» این پارک را باطل کرد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*