خانه / حیات وحش / اخبار حیات وحش / فصل عاشقی است دست نگه دارید شلیک نکنید!
دست نگه دارید شلیک نکنید!
دست نگه دارید شلیک نکنید

فصل عاشقی است دست نگه دارید شلیک نکنید!

فصل عاشقی است دست نگه دارید شلیک نکنید!

دست نگه دارید شلیک نکنید

دست نگه دارید…شلیک نکنید… « آنها در فصل عاشقی از شدّت عشق ما را نمی‎ بینند »

به نقل از ایسنا ، داستان مجنون و عشق پرشور او را حتماً شنیده‌اید. می‎گویند روزی عابدی در حال راز و نیاز با خدای خود بر روی سجاده‌اش نشسته بود. مجنون که از عشق لیلی سر به بیابان نهاده و به غیر از لیلی هیچ چیزی را نمی‌دید از روی سجاده عابد عبور می‎کند و مورد سرزنش عابد قرار می‎گیرد. عابد می‎گوید: مگر نمی‎بینی با خدا راز و نیاز می‎کنم چرا پا بر روی سجاده من گذاشتی. در این حین پیر پارسایی که در کناری نشسته و ناظر بر ماجرا بود عابد را از این گفته نهی کرده و می‎گوید: «تو ادعا داری با خدای خود در حال راز و نیازی ولی مجنون را دیدی اما مجنون از شدّت عشق لیلی تو و سجاده‎ات را ندید »
فصل جفت‎ یابی (مستی « کلّ »ها ) و یا به زبان لری ( وَردا ) شروع شده و کََل ها از شدت عشق بوده که ما را نمی‎ بینند. عشق و غریزه‎ای که برای حفظ نسل ضروری و بلکه حیاتی است.
آنها خود را در معرض خطر قرار داده و برای پیدا کردن جفت به هر سویی می‎روند. در روشنی روز از شکاف صخره‎ ها و پناهگا ‎ها (کَلما) بیرون می‎آیند و برای تداوم نسل خود به دنبال بزها به هر دره‎ای سر می‎کشند.
بدون اینکه به وجود انسان کمترین توجهی داشته باشند و درست در این موقع است که بیشتر از تمامی فصول و روزهای دیگر سال آسیب‎پذیر می‎شوند.
آنها برای حفظ نسل خود در تلاشند و در این راه به مسلخ عشق می‎روند ولی متأسفانه ما با فرصت‎طلبی و شلیک ناجوانمردانه تفنگ، فضای کوهستان را آلوده و نسل آنها رادر معرض خطر قرار می‎دهیم. باید قدری اندیشید و به این عشق احترام گذاشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت: این حیوانات نادر در مناطق حفاظت‎شده سفیدکوه، اشترانکوه و پناهگاه حیات وحش ازنا زندگی می‎کنند.
وی با اشاره به آغاز فصل جفت‎گیری این گونه‎های نادر جانوری در استان اظهار کرد: تمامی امکانات و نیروهای مورد نیاز در این باره بسیج شده و گشت‎های شبانه‎روزی و ۲۴ ساعته را و مراقبت‎های کامل را انجام می‎دهند.
بازگیر تصریح کرد: شبکه‎ای از همیاران طبیعت و نیروهای مردمی نیز در این‎باره تشکیل و راه‎اندازی شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: به علاقه‎مندان طبیعت توصیه می‎کنم با ما همکاری و همراهی داشته باشند تا نسل این گونه‎های با ارزش از بین نرود و محافظت شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه این گونه‎ها باید فرصت تجدید نسل داشته باشند، اظهار کرد: از نیروی انتظامی و دستگاه قضا تقاضا داریم با توجه به اهمیت موضوع این اداره کل را همراهی و یاری رسانند.
بازگیر گفت: با توجه به وجود و ضرورت حفظ این گونه‎ها در صورت مشاهده هرگونه تخلف توسط افراد سودجو و شکارچیان فرصت‎طلب با آنها برخورد شدید قانونی صورت خواهد گرفت.

« اگر آزاده هستیم و جوانمرد بیاییم اصول مردانگی را فراموش نکنیم و آنها را در اوج عاشقی به خاک و خون نکشیم . »

طرفداران محیط زیست به نقل از : ( IENA )

درباره‌ی Admin

همچنین ببینید

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نخستین پارک حیات وحش خصوصی

بازدید رییس سازمان حفاظت محیط زیست از نخستین پارک حیات وحش خصوصی کشور در نیشابور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.