آخرین خبرها

فصل عاشقی است دست نگه دارید شلیک نکنید!

فصل عاشقی است دست نگه دارید شلیک نکنید!

دست نگه دارید شلیک نکنید

دست نگه دارید…شلیک نکنید… « آنها در فصل عاشقی از شدّت عشق ما را نمی‎ بینند »

به نقل از ایسنا ، داستان مجنون و عشق پرشور او را حتماً شنیده‌اید. می‎گویند روزی عابدی در حال راز و نیاز با خدای خود بر روی سجاده‌اش نشسته بود. مجنون که از عشق لیلی سر به بیابان نهاده و به غیر از لیلی هیچ چیزی را نمی‌دید از روی سجاده عابد عبور می‎کند و مورد سرزنش عابد قرار می‎گیرد. عابد می‎گوید: مگر نمی‎بینی با خدا راز و نیاز می‎کنم چرا پا بر روی سجاده من گذاشتی. در این حین پیر پارسایی که در کناری نشسته و ناظر بر ماجرا بود عابد را از این گفته نهی کرده و می‎گوید: «تو ادعا داری با خدای خود در حال راز و نیازی ولی مجنون را دیدی اما مجنون از شدّت عشق لیلی تو و سجاده‎ات را ندید »
فصل جفت‎ یابی (مستی « کلّ »ها ) و یا به زبان لری ( وَردا ) شروع شده و کََل ها از شدت عشق بوده که ما را نمی‎ بینند. عشق و غریزه‎ای که برای حفظ نسل ضروری و بلکه حیاتی است.
آنها خود را در معرض خطر قرار داده و برای پیدا کردن جفت به هر سویی می‎روند. در روشنی روز از شکاف صخره‎ ها و پناهگا ‎ها (کَلما) بیرون می‎آیند و برای تداوم نسل خود به دنبال بزها به هر دره‎ای سر می‎کشند.
بدون اینکه به وجود انسان کمترین توجهی داشته باشند و درست در این موقع است که بیشتر از تمامی فصول و روزهای دیگر سال آسیب‎پذیر می‎شوند.
آنها برای حفظ نسل خود در تلاشند و در این راه به مسلخ عشق می‎روند ولی متأسفانه ما با فرصت‎طلبی و شلیک ناجوانمردانه تفنگ، فضای کوهستان را آلوده و نسل آنها رادر معرض خطر قرار می‎دهیم. باید قدری اندیشید و به این عشق احترام گذاشت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره گفت: این حیوانات نادر در مناطق حفاظت‎شده سفیدکوه، اشترانکوه و پناهگاه حیات وحش ازنا زندگی می‎کنند.
وی با اشاره به آغاز فصل جفت‎گیری این گونه‎های نادر جانوری در استان اظهار کرد: تمامی امکانات و نیروهای مورد نیاز در این باره بسیج شده و گشت‎های شبانه‎روزی و ۲۴ ساعته را و مراقبت‎های کامل را انجام می‎دهند.
بازگیر تصریح کرد: شبکه‎ای از همیاران طبیعت و نیروهای مردمی نیز در این‎باره تشکیل و راه‎اندازی شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: به علاقه‎مندان طبیعت توصیه می‎کنم با ما همکاری و همراهی داشته باشند تا نسل این گونه‎های با ارزش از بین نرود و محافظت شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با تاکید بر اینکه این گونه‎ها باید فرصت تجدید نسل داشته باشند، اظهار کرد: از نیروی انتظامی و دستگاه قضا تقاضا داریم با توجه به اهمیت موضوع این اداره کل را همراهی و یاری رسانند.
بازگیر گفت: با توجه به وجود و ضرورت حفظ این گونه‎ها در صورت مشاهده هرگونه تخلف توسط افراد سودجو و شکارچیان فرصت‎طلب با آنها برخورد شدید قانونی صورت خواهد گرفت.

« اگر آزاده هستیم و جوانمرد بیاییم اصول مردانگی را فراموش نکنیم و آنها را در اوج عاشقی به خاک و خون نکشیم . »

طرفداران محیط زیست به نقل از : ( IENA )

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*