خانه / طرفداران محیط زیست ایران / آلودگی های محیط زیست / مقاله آلودگی محیط زیست – Part 3
آلودگی محیط زیست
آلودگی محیط زیست

مقاله آلودگی محیط زیست – Part 3

مقاله آلودگی محیط زیست -Part 3

آلودگی محیط زیست

آلودگی محیط زیست

قسمت های قبلی :

مقاله آلودگی محیط زیست -Part 1

مقاله آلودگی محیط زیست – Part 2

موضوع این قسمت :  آلودگی هوا

چند بار تا به حال دوده خفه کننده ماشین ها را در خیابان دیده اید؟

چرا در روز روشن آسمان آبی را نمی بینید؟

فوران دوده از کارخانجان صنعتی چه فوایدی دارد؟

پناهگاه بیماران تنفسی در شهر آلوده کجا می تواند باشد؟

این آلودگی هواست که طبیعت زیبا را در خود گم می کند و زندگی سالم را نه تنها از انسان ها بلکه از تمام موجودات سلب می کند.

موضوع چیست ؟

اوزون که جزء اصلی مه دود است ، گازی است که از ترکیب اکسید نیتروژن و هیدروکربنها در حضور نور آفتاب به وجود می‌ آید در اتمسفر ، ازن بطور طبیعی به صورت لایه ای که ما را از اشعه ماورای بنفش محافظت می کند ، وجود دارد ولی زمانی که در سطح زمین تولید شود ، کشنده است.

اوزون از کجا می آید ؟

اتومبیلها ، کامیونها و … ، یکی از اصلی ترین منابع اوزون هستند در سال ۱۹۸۶ ، مقدار حیرت انگیز ۵/۶ میلیون تن هیدروکربنهای مختلف و ۵/۸ میلوین تن کسیدهای نتیروژن توسط خوردروهای موتوری وارد هوا شدند نیروگاهها ، کارخانه های‌شیمیایی و پالایشگاههای نفت نیز سهم بزرگی در همین مسأله دارند و نیمی از انتشار هیدروکربنهاو نیتروژن در کشور آمریکا مربوط به آنهاست.

خطر مه دود :

صدمات ریوی ناشی از هوای آلوده به اوزون ، خطری است که هر ۳ نفر از ۵ نفر با آن روبرو هستند اکثر مردم نمی‌ دانند که مه دود به غیر از انسان به سایر موجودات زنده هم آسیب می رساند مه دود ازنی ، مسئول صدمات زیاد به درختان کاج و نابودی محصولات کشاورزی در بسیاری از مناطق کشاورزی است.

هوای آلوده چیست ؟

هر ماده ای که وارد هوا شود ، خواص فیزیکی ، شیمیایی و زیستی آن را تغییر مه و به چنین هوای تغییر یاففته ، هوای آلوده گویند.

عوامل آلوده کننده هوا :

عوامل طبیعی : فوران های شدید آتشفشان ، وزش توفان ، بادهای شدید و … ، گازها و ذراتی را وارد هوا می کنند و سبب آلودگی آن می شوند.

فعالیت انسان : کارخانجات صنعتی ، کشاورزی ، شهرسازی ، وسایل گرمازا ، نیرگاهها ، وسایل نقلیه و … ، از عوامل آلوده کننده هوا هستند.

مواد آلوده کننده هوا :

منوکسید کربن : گاز سمی منوکسید کربن ، بطور عمده مربوط به خودروهایی است که مصرف سوخت آنها بنزین می باشد این خودروها مقدار زیادی گاز CO را از طریق لوله اگزوز وارد هوا می کنند.
دی اکسید گوگرد : عمدتا مربوط به نفت کوره (نفت سیاه) است که در بعضی صنایع و تأسیسات حرارت مرکزی و تولید نیرو مورد استفاده قرار می گیرد.
اکسید های‌نتیروژن دار : بطور عمده مربوط به نفت کوره ، گازوئیل و مقدار کمتری مربوط به مصرف بنزین و نفت سفید است.
هیدرو کربن های سوخته نشده : عمدتاً مربوط به خودروهایی است که بنزین مصرف می کنند نفت کوره و گازوئیل در این مورد هسم کمتری دارند.
ذرات ریز معلق : بطور عمده ، از سوختن نفت کوره حاصل می شود.
برمید سرب : در نتیجه مصرف بنزین در موتور اتومبیل ها حاصل می شود.
سایر ترکیبات سربی : بنزین خودروها اغلب دارای ماده ای به نام تترا اتیل سرب است که به منظور روان کردن کار سوپاپ ها و به سوزی بنزنی به آن اضافه می شود این ماده هنگام سوختن بنزین ، باعث پراکنده شدن ذره های جامد و معلق ترکیبات سرب در هوا می شود که هم سمی اند و هم به صورت رسوب های جامد وارد دستگاه تنفسی می شوند.

بالا ، بالا ، بالاتر
در جایی دور ، بالای سر ما ، لایه نامرئی و ظریفی از اوزون وجود دارد که ما را از تشعشعات خطرناک ماورای بنفش خورشیدی محافظت می کنند لایه ازن قرنهاست که آنجا بوده است.

… و دورتر
ولی اکنون انسان این سپر محافظ را از بین می برد کلروفلوئوروکربنها (CFCS) ، هالونها ، (halons) و سایر مواد شیمیایی مصنوعی ، در ۱۰ تا ۵۰ کیلومتری بالای سر ما شناورند آنها تجزیه شده ، مولکولهایی آزاد می کنند که اوزون را از بین می برد.


CFC ها چه موادی هستند ؟

CFC ها موادی هستند که صدها مصرف گوناگون دارند زیرا آنها تقریباً غیر سمی و مقاوم در برابر شعله بوده ، به راحتی تجزیه نمی شوند به خاطر چنین پایداری ، آنها تا ۱۵۰ سال باقی خواهند ماند گازهای CFC به آرامی تا ارتفاعات ۴۰ کیلومتری صعود کرده و در آنجا تحت نیروی عظیم تشعشعات ماورای بنفش خورشید شکسته شده ، عنصر شیمیایی کلر را آزاد می کنند.
بعد از آزادی هر اتم کلر قبل از برگشت به زمین که سالها طول می کشد ، حدود صد هزار مولکول اوزون را از بین می برد سه و شاید پنج درصد لایه ازن در سطح جهان تاکنون توسط گازهای CFC تخریب شده است.

درباره‌ی Admin

همچنین ببینید

افزایش دمای زمین

افزایش دمای زمین : فقط پانزده سال فرصت داریم

افزایش دمای زمین : فقط پانزده سال فرصت داریم   برای اینکه افزایش دمای زمین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.