خانه / طرفداران محیط زیست ایران / آلودگی های محیط زیست / همه خودروها از خرداد ۹۳ یورو ۴ می شوند
آلودگی هوا
آلودگی هوا

همه خودروها از خرداد ۹۳ یورو ۴ می شوند

همه خودروها از خرداد ۹۳ یورو ۴ می شوند

آلودگی هوا

مدیرکل محیط زیست استان تهران در پیش خطبه های نماز جمعه :

همه خودروها از خرداد ۹۳ یورو ۴ می شوند | رییس جمهور هفته آینده برای آلودگی هوا تصمیم می گیرد

جلسه شورای عالی محیط زیست در خصوص آلودگی هوا هفته آینده با حضور رییس جمهوری برگزار می شود.

مدیر کل محیط زیست استان تهران گفت: گزارشی که وزارت بهداشت و آموزش درمان کشور ارائه داده است سالانه ۲۷۰۰ نفر در تهران جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند و تهران از نظر کودکان سرطانی جزو شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود و این زیبنده ام القری جهان اسلام نیست.

دکتر محمد هادی حیدرزاده در پیش خطبه‌های نماز جمعه این هفته و در آستانه هفته هوای پاک با اشاره به این که امسال فقط سه روز هوای پاک در استان تهران داشته‌ایم، گفت: اولین بار مساله الودگی هوا در دهه ۵۰ مطرح شد اما متاسفانه به دلیل عدم برنامه جامع و عدم تناسب میان جمعیت و ظرفیت استان تهران، اکثر روزها وضعیت هوا در استان تهران درحالت هشدار بوده است. از اوخر دهه ۷۰ به بعد برنامه‌ای برای کاهش آلودگی هوا در تهران مصوب شد که یکی از محورهای مهم آن استاندارد کردن خودروها بود و خوشبختانه امروزه خودروهای کاربراتوری تولید نمی شوند و صرفا خودروهای انژکتوری ساخته می‌شوند.
وی با تاکید بر این که آلودگی هوا مهمترین عامل در سرطان است، افزود: گزارشی که وزارت بهداشت و آموزش درمان کشور ارائه داده است سالانه ۲۷۰۰ نفر در تهران جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند و تهران از نظر کودکان سرطانی جزو شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود و این زیبنده ام‌القری جهان اسلام نیست.
مدیرکل محیط زیست استان تهران افزود: علمای فقهی و حقوقی باید به مساله آلودگی هوا ورود پیدا کنند و اگر مرگ براثر آلودگی هوا را بر اساس عدله فقهی و حقوقی بتوانیم نوعی قتل به حساب بیاوریم کسانی که آلوده کننده هستند و به تکالیف دستگاهی خود عمل نمی‌کنند جرمشان معاونت در قتل محسوب می‌شود و لذا این مساله برخورد جدی حقوقی و فقهی را می‌طلبد.

تمامی خودروها از خرداد ۹۳ یورو ۴ می‌شوند
مهلت دیگری به خودروسازان داده نمی‌شود


وی با اشاره به اینکه متاسفانه اخیرا خودروسازان نسبت به تعهد خود نسبت به ارتقای استانداردها عمل نکرده‌اند، گفت: در جلسه‌ای که دولت با خودروسازان داشته است خودروسازان متعهد و مکلف شدند تا خرداد ماه ۹۳ همه محصولات خود را به استاندارد یورو ۴ برسانند و تاکید ریاست محیط زیست نیز بر رصد کردن فرآیند استانداردسازی است و هیچ تمدید مهلتی برای استانداردسازی خودروها پس از این تاریخ وجود نخواهد داشت.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به بحث اصلاح سوخت نیز اظهار کرد: تا پایان امسال یک میلیون لیتر بنزین یورو ۴ در تهران توزیع خواهد شد. همچنین گسترش حمل و نقل عمومی یکی دیگر از مسائلی است که شهرداری باید در آن ورود جدی‌تری پیدا کند و نیز نسبت به معاینه فنی خودروها سخت‌گیری بیشتری داشته باشد.

۱۷ هزار صنعت آلاینده در استان تهران وجود دارد
صنایع آلاینده با نصب تابلوهای روزشمار از پایتخت خارج می‌شوند


وی با بیان اینکه بالغ بر۱۷ هزار صنعت آلوده کننده در سطح استان تهران وجود دارد، گفت: این صنایع یا باید از استان تهران خارج و یا اصلاح شوند چرا که آن‌ها نقش بسیار بزرگی در آلودگی هوا دارند و سازمان محیط زیست دیگر بر این مساله چشم پوشی نخواهد کرد و این صنایع از طریق تابلوهای روزشماری که نصب خواهد شد باید از تهران خارج شوند.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به دلایل آلودگی محیط زیست در کشور گفت: در کشور ما وضعیت محیط زیست مناسبت نیست و یکی از دلایل آن می‌تواند در حال توسعه بودن کشور باشد. همواره توسعه و حفظ محیط زیست در تعارض با هم بودند و مقوله توسعه پایدار از کنفرانس ریودوژانیرو در برزیل این هدف را دنبال می‌کرد تا تعارض و عدم انطباق بین مقوله توسعه و محیط زیست را به حداقل برسد اما در کشور ما مقوله توسعه باعث شده تا بسیاری از پارامترهای محیط زیست مورد آسیب قرار بگیرد و بر کیفیت زندگی مردم اثر نامطلوبی بگذارد.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت سالانه ۲۷۰۰ نفر در تهران جان خود را به خاطر آلودگی هوا از دست می‌دهند و تهران از نظر کودکان سرطانی جزو شهرهای اول دنیا محسوب می‌شود.

وی با اشاره به عدم تناسب میان مساحت و جمعیت در استان تهران افزود: تهران با وسعت یک میلیون و ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع یک درصد از وسعت ایران را تشکیل داده است اما این در حالی است که ۱۳ درصد جمعیت کشور در تهران ساکن هستند و این تناسب میان مساحت و جمعیت باعث تخریب محیط زیست در استان تهران شده است.
مدیرکل محیط زیست استان تهران به تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۴۰ درصد مساحت استان تهران جزو مناطق حفاظت شده هستند که این نشان از تنوع ژنتیکی بالا در این استان است اما به دلیل عدم تناسب میزان بارگذاری و مساحت حجم تخریب بسیار بالا رفته است.

استان تهران در صدر استان‌های تخریب شده محیط زیست کشور قرار دارد
وی افزود: استان تهران در بین استان‌های کشور از لحاظ میزان تخریب محیط زیست است در رده سی ویکم قرار دارد.
مدیرکل محیط زیست استان تهران اولین دلیل آلودگی در استان تهران را عدم انتخاب درست تهران به عنوان پایتخت دانست و افزود: شاید آن زمان که استان تهران را به عنوان پایتخت انتخاب می‌کردند توجهی به پارامترهای یک شهر توسعه‌گرا نداشتند و تهران به دلیل احاطه کوه‌ها اساس خودپالایی طبیعت در آن به خوبی انجام نمی‌شود.
وی با بیان اینکه تهران تا چند سال گذشته فاقد برنامه جامع در خصوص محیط زیست بود، افزود: گسترش ناموزون تهران در سال‌های اخیر نشان دهنده عدم برنامه جامع برای توسعه استان تهران بوده است.

ظرفیت زندگی با کیفیت در پایتخت حداکثر برای ۴ میلیون نفر است نه ۱۱ میلیون جمعیت آن !
مدیرکل محیط زیست استان تهران یکی دیگر از عوامل آلودگی محیط زیست در استان تهران را ظرفیت استان تهران از لحاظ جمعیتی دانست و افزود: براساس برخی مطالعات تهران ظرفیت زندگی با کیفیت بین ۳٫۵ تا ۴ میلیون نفر را دارد این در حالیست که بین ۹ تا ۱۱ میلیون نفر جمعیت در تهران ساکن هستند و این باعث شده تا ساکنین تهران زندگی باکیفیتی نداشته باشند.
وی با اشاره به اینکه شوفاژها و موتورخانه‌های منازل جزو آلایندگی محسوب می‌شود، افزود: از شهروندان درخواست می‌شود در معاینه فنی شوفاژخانه‌ها و خودروها مشارکت جدی داشته باشند.
مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر حفظ و گسترش فضای سبز نیز افزود: رهبر معظم انقلاب در دیداری که با اعضای شورای شهر و شهرداری داشتند تاکید بسیاری بر مقوله گسترش فضای سبز داشتند چرا که نقش بسیار بالایی در خود پالایی هوا دارند و سازمان محیط زیست نیز با معارضین به مناطق طبیعی و تخریب کنندگان این مناطق برخورد جدی خواهد داشت.

جلسه شورای عالی محیط زیست در خصوص آلودگی هوا هفته آینده با حضور رییس جمهوری برگزار می شود
وی در پایان گفت: هفته آینده شورای عالی محیط زیست با حضور رئیس جمهور تشکیل خواهد شد و قوانین مناسب و سختگیرانه‌ای در خصوص حفظ محیط زیست مصوب خواهد شد و قانون هوای پاک نیز به مجلس ارائه خواهد شد. همچنین معتقدیم هماهنگی بین بخش‌ها و مشارکت های مردمی کلید کاهش آلودگی هواست اما ابتدا دستگاه‌ها باید به تعهدات خود عمل کنند و سپس مردم با مشارکت خود به کاهش آلودگی هوا کمک خواهند کرد.

طرفداران محیط زیست به نقل از IENA

درباره‌ی Admin

همچنین ببینید

ساعت زمین - طرفداران محیط زیست

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند

۱۴ شهر ایران به طرح ساعت زمین می پیوندند رئیس ستاد محیط زیست و توسعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.