آخرین خبرها

پیمان فوری برای حفاظت از فیل های آفریقایی

پیمان فوری برای حفاظت از فیل های آفریقایی

فیل های آفریقایی

کشورهای مهم آفریقایی نسبت به انعقاد یک توافق‌نامه فوری با هدف توقف تجارت غیرقانونی فیل‌ها و حفاظت از این علف خواران بزرگ‌ جثه در آفریقا اقدام کردند.
این توافق در « اجلاس فیل آفریقایی » که از سوی دولت « بوتسوآنا » و اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) برگزار شد، حاصل گردید .
این اقدام با موافقت کشورهایی که زیستگاه های اصلی فیل‌ها در آفریقا هستند نظیر «گابون»، «کنیا»، «نیجر» و «زامبیا» و نیز کشورهای محل عبور «جاده قاچاق عاج» نظیر ویتنام، فیلیپین و مالزی و همین طور کشورهای مقصد محموله‌های قاچاق عاج فیل نظیر چین و تایلند روبرو شد.
«سرتسه خاما یان خاما»، رئیس‌جمهور بوتسوآنا دراین‌باره گفت: اکنون زمان آن رسیده که آسیا و آفریقا با کمک یکدیگر به ارتش حفاظت از این گونه‌های با ارزش جهانی بپیوندند.
یکی از مهمترین مفاد این پیمان که نمایندگان حاضر بر سر آن به توافق رسیدند، لحاظ کردن قاچاق حیات وحش به عنوان «جرم جدی» است که توافق بر سر این مسئله دست قوانین بین‌المللی را برای مقابله با جرائم مرتبط با حیات وحش باز می‌گذارد. از سایر موارد مورد توافق در این پیمان می‌توان به تقویت قوانین بین‌المللی برای افزایش دوره حبس مرتبط با جرایم حیات وحش، انتقال منابع فنی و مالی در مقابله با جرایم مرتبط با حیات وحش و کاهش تقاضاها برای محموله‌های قاچاق عاج‌ فیل اشاره کرد.
«جولیا مارتون لیفور»، دبیرکل IUCN نیز از نتایج این اجلاس ابراز خرسندی کرده و گفت: این اجلاس برخی از کشورهای مهم در زمینه تجارت غیرقانونی عاج فیل را گردهم آورد.
وی ابراز امیدواری کرد که نتایج حاصل از این اجلاس از تمرکز روی فیل‌های آفریقایی فراتر رفته و سایر گونه‌های در معرض خطر نظیر « کرگدن ها » و « پانگولین ها » را نیز دربرگیرد.

طرفداران محیط زیست به نقل از : ( IENA )

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.خانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*